•                                                                                      

         


         

        Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov “.

        Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán operačného programu Ľudské zdroje pre prioritnú os Vzdelávanie schválilo národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov “.

        Realizátorom národného projektu je Metodicko-pedagogické centrum.

        Cieľom národného projektu je implementácia princípov inkluzívneho vzdelávania  v rámci regionálneho školstva. Rezort školstva tak pokračuje v podpore pedagogických asistentov/asistentov učiteľa a inkluzívnych tímov v školách. V aktuálnej situácii, v ktorej sa školy nachádzajú v dôsledku dopadov pandémie, je národný projekt považovaný za významnú súčasť opatrení k opätovnému návratu škôl do štandardného vzdelávacieho režimu.

        Počas dvoch rokov od septembra 2020 do augusta 2022,  na našej škole pracoval inkluzívny tím v zložení školský špeciálny pedagóg a školský psychológ. Projekt bol predĺžený do augusta 2023. Od septembra 2022 na škole pracuje školský špeciálny pedagóg.

        Pre žiakov so ŠVVP je podpora so strany inkluzívneho tímu mimoriadne významná. Tak isto je dôležitá aj spolupráca s pedagógmi školy a výchovným poradcom.

        Špeciálny pedagóg vykonáva individuálnu prácu so začlenenými žiakmi a pôsobí na vytváranie priaznivej atmosféry v triede, kde je žiak začlenený. Vytvára a aktualizuje individuálny výchovno-vzdelávací plán pre žiaka a podieľa sa na jeho aplikácii v praxi. Dohliada na využívanie kompenzačných pomôcok. Je nápomocný počas dištančného vzdelávania.

        Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho alebo skupinového psychologického poradenstva. Poskytuje poradenstvo a konzultácie v procese výchovy a vzdelávania deťom, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom. Podieľa sa na preventívnych aktivitách v rámci plánu činnosti školy.

        Veľkým prínosom je inkluzívny tím aj pre pedagogických zamestnancov. Rodičia oceňujú úlohu inkluzívneho tímu v škole, hlavne preto, že im poskytuje poradenskú službu a že ich dieťa sa má na koho obrátiť v prípade potreby so svojimi problémami.

        Projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. 

        Riadiaci orgán: www.ludskezdroje.gov.sk

        Sprostredkovateľský orgán: www.minedu.sk

        Prijímateľ Národného projektu: www.mpc-edu.sk